domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Příběhy slavných italských vil

Příběhy slavných italských vil

Umělecko-historický průvodce

Příběhy slavných italských vil
Autor: Jana Máchalová
Kategorie:Publikace, Architektura, Umění, Naučná literatura
Jazyk: česky
Počet stran: 416
Vazba: flexi
Ilustrace: foto Ivan Chvatík
ISBN: 978-80-7437-028-1
EAN: 9788074370281
Datum vydání: 2010
Číslo vydání: 1. vydání
Doporučená MOC: 550 Kč
Rozměry: 22 x 17 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Kniha je vyprávěním o putování napříč Itálií za jejími slavnými vilami. V těchto stavbách, které prosluly nejen svými architekty, nýbrž i událostmi ze všech oblastí kulturních a politických dějin, se odehrály příběhy tolikrát převyprávěné, až se staly neskutečnými. Kniha je psána nejen s vědomím, jak marná je touha zmocnit se plně těchto staveb, a to jak z vnějšku, tak zevnitř, nýbrž i s pocitem, že je třeba stále znovu se o to pokoušet.
Na severu Itálie směřuje pouť k slavným vilám benátského mistra Palladia a k pitoresknímu komplexu D'Annunziově na břehu jezera Garda. Ve Florencii a jejím okolí je pozornost věnována renesančním vilám, jejichž prostory hostily osobnosti, které stály u zrodu novověké evropské civilizace. V okolí Říma mapuje kniha několik pozoruhodných vil a zahrad postavených zámožnými kardinály. Nevynechává ani bizarní "posvátny´ háj" Bomarzo. Cesta končí na Sicílii u vily Palagonia, před kterou stanul v úžasu i na ledacos zvykly´ Johann Wolfgang von Goethe.

Recenze

Příběhy slavných italských vil

Lubomír Konečný a Ivan Prokop Muchka, OSTATNÍ, 2.12.2010
(...) Výběr je reprezentativní i pestrý zároveň. Nejedná se přitom ani o monografii kompletně zpracovávající architekturu vil a jejich výzdobu, ani o lakonicky stručný bedekr. Schopnosti, s jakou se autorka a editor orientují v obecné rovině zvoleného tématu i ve významu Palladiovy teorie a praxe konkrétně, je třeba si vážit: z odborného hlediska jde o dobře informovaný text, který vypráví čtivé a přitažlivé příběhy evropské historie. A za zvláště prospěšný nápad považuji zařazení předmluv od dvou předních historiků a teoretiků architektury – prof. Dalibora Veselého (University of Cambridge) a prof. Jiřího Kroupy (Masarykova univerzita v Brně). Oba texty, ačkoliv případně stručné, dodávají knize široký ideový kontext a výraznou mezinárodní dimenzi.